Muziejuje – Europos paveldo dienos


2022 m. rugsėjo 14 d. EUROPOS PAVELDO DIENŲ lankytojai turėjo galimybę sužinoti apie du naujam gyvenimui prikeltus paveldo objektus mūsų mieste – Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus rūsį (Vytauto g. 29) ir Bulotų namus (P. Vaičaičio g. 16).

„Sunku patikėti, kad tai pavyko įgyvendinti“ – apie rūsio įrengimo darbus kalbėjo architektas Gintautas Vieversys. Ši vieta dar prieš keletą metų atrodė visai kitaip – čia ne tik buvo sunku įlipti, bet,  patekus į rūsį, dėl žemų lubų buvo galima vaikščioti tik pasilenkus. Būta didelių iššūkių – atliekant grindų lygio gilinimo darbus (net 60 centimetrų!) į rūsį ėmė plūsti gruntinis vanduo. Renginio metu dalyviai galėjo išvysti šokiruojančias nuotraukas, kuriose užfiksuota kokiomis sunkiomis sąlygomis teko dirbti darbininkams. Pasidžiaugta ir atradimais – rasti ir atkurti autentiški laiptai į rūsį, kuriuos ir dabar galima apžiūrėti keliaujant Vaičaičio gatve užsukus į muziejaus kiemą.

Vėliau renginio dalyviai aplankė Bulotų namus, kur muziejininkė Jurgita Jasevičienė pristatė šio pastato istoriją ir architektūros bruožus.

Bulotų namų tvarkymo darbai – tai net 5-eri metai itin kruopštaus darbo. Pradėta nuo didžiulio priestato griovimo darbų, vėliau sekė pastato tvarkybos darbai ir pritaikymas muziejinėms reikmėms. Architektas Gintautas Vieversys ir darbus atlikusios įmonės „Vidara“ atstovai papasakojo įdomių faktų apie šio pastato vertingų architektūros detalių išsaugojimo darbus – kaip buvo kruopščiai restauruoti fasado dekoro elementai, langai ir vidaus durys, sunykę gaminiai gaminti pagal analogus, restauruotos koklinės krosnys, laiptai, sienų paneliai, pakeistos grindinės lentos ir daugelį kitų. Ir čia būta nuotykių – darbų metu pastate rasta net sprogmenų.

Džiugu, jog renginys dar kartą atskleidė, koks svarbus miesto architektų ir tvarkybos darbų įmonių indėlis išsaugant paveldo vertybes ateinančioms kartoms.