Parodos „Jotvingių eldoradas” atidarymas


Tik Sūduvos metams – unikali galimybė susipažinti su bene turtingiausia iki šiol surinkta jotvingių-sūduvių paveldą liudijančia archeologijos kolekcija. Jau rugsėjo 15 d. 17.00 val. – paroda „JOTVINGIŲ ELDORADAS”.

Krukuveko kapinyno, kuriame iškasta kolekcija, atradimo istorija – tikras detektyvas, vertas filmo scenarijaus: jis atrastas pradėjus tirti nelegalią prekybą ginklais bei kitais artefaktais. Šis kapinynas pranoko drąsiausius archeologų lūkesčius: čia aptikta per tūkstantį radinių, kurių amžius siekia 900 metų. Tai – bene turtingiausia jotvingių - sūduvių kapavietė iš visų iki šiol tyrinėtų Lenkijos teritorijoje.

Kapinyno atradimas tapo didžiuliu laimėjimu tolimesniems moksliniams tyrinėjimams, kurie padės giliau pažvelgti ne tik į mūsų protėvių materialinį, bet ir dvasinį paveldą. Rasti radiniai Krukuveke svarbūs dėl dviejų priežasčių: pirma, atskleista iki tol mažai žinoma jotvingių genties laidosena. Antra, artefaktų gausa ir įvairovė lenkia kitus žinomus kapinynams.

Kapinyne itin gausu radinių: tai ir aprangos dalys, ir papuošalai (diržų apkalai, smeigtukai, pakabukai, kryželiai ir kt), ir ginklai (kalavijai ir iečių antgaliai), žirgų ekipuotės dalys (kamanų skirstikliai, žąslai, pentinai ir kt.), darbo įrankiai (ylos, peiliai, verpstukai) ir daugelis kitų.

Šią bene gausiausią iki šiol surinktą jotvingių - sūduvių paveldą liudijančią kolekciją galėsite išvysti Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio  Griniaus muziejaus galerijoje „Saulėratis” (Vytauto g. 29) nuo rugsėjo 15 d. iki lapkričio 15 dienos.

Nuoširdžiai dėkojame Suvalkų apygardos muziejui už bendradarbiavimą.

Parodą finansavo Marijampolės savivaldybė.