Pranešimas „Gastronomijos transformacijos nuo etninės iki tarpukario miestiečio virtuvės Suvalkijos (Sūduvos) regione“


2022 m. gegužės 5 d. Lietuvių kalbos institute vykusioje konferencijoje „Sūduvių tapatybės ženklai XXI amžiuje: kalba, kultūra, savimonė“ pranešimą skaitė Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejininkė-edukatorė Agnė Kaulickienė.

Gastronomijos transformacijos nuo etninės iki tarpukario miestiečio virtuvės Suvalkijos (Sūduvos) regione – muziejininkės tyrimų tema. Pranešimo metu pateikta daug įdomių faktų apie mitybos įpročius ir jų kaitą, akcentuoti išskirtiniai Suvalkijos (Sūduvos) regiono gastronomijos bruožai, suformavę savitą regiono racioną.

Pranešime pateikti autentiški pasakojimai ir pavyzdžiai: marijampolietės Onos Sakalauskienės atsiminimai apie jos tėvų gyvenimą tarpukario Marijampolėje, Prezidento Kazio Girniaus pasakojimas apie pirmosios jo žmonos Joanos Griniuvienės nesėkmingą dešrų verslą. Pasitelkta gausi ir iliustratyvi medžiaga iš įvairių muziejų fondų ir fototekų.

Pranešimas atskleidė, jog gastronomines transformacijas lėmę veiksniai suformavo savitą Sūduvos regiono racioną, kuris neatsiejamas nuo bulvinių patiekalų: kugelio, cepelinų, vėdarų. Visgi garsiausi, mažiausiai kitę – rūkytos mėsos gaminiai, ypač skilandis.
Kalbėta ir apie suvalkietiškų sriubų įvairovę – nuo duonos iki kraujo jukos.

Tyrimas parodė, jog dėl kulinarinio švietimo tarpukariu kito valgių ruošimo būdai ir receptų įvairovė, pradėta naudoti daugiau naujų maisto produktų. Atsirado naujų tradicijų: mieste gyvenantys inteligentai pradėjo rengti arbatėlės. Tai – pramoga tarpukario Lietuvoje, atkeliavusi iš angliškos tradicijos. Visgi amžių sandūroje žmonėms keliantis į miestus iš vienkiemių ir kaimų, neatsisakyta agrarinės priklausomybės – miestuose augintos vištos, paršeliai, sodinti daržai ir sodai.