Prisiminėme Antaną Lukšą


2024 m. vasario 14 d. Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejus sukvietė prisiminti Antaną Lukšą – Laisvės kovotoją, partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolį.

Filmo „Antanas Lukša. Brolio pažadas” peržiūros metu dalyviai galėjo pažinti Antano Lukšos asmenybę, charizmą, jo gyvenimo istoriją. Filmo autorė Rūta Sinkevičienė kalbėjo apie atradimus kuriant dokumentinį pasakojimą – surastus unikalius paties A. Lukšos rinktus partizanų liudijimus, kuriuos galėjome išvysti filme.

Renginio metu mintimis dalinosi Laisvės kovotojo Antano Lukšos sūnus Kęstutis Lukša, dukra Dalia Maciukevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Marijampolės apskrities filialo koordinatorius Rolandas Raibikis, Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus muziejininkai Dalė Naujalienė ir Giedrius Bagdonas.

„Žiūrint tokius filmus, šnekant apie tuos žmones, norisi palinkėti, kad mes išjungtume gedulo dedamąją, mes turime tik didžiuotis ir švęsti, kad buvo ta karta, kurios dėka mes taip gyvename“ – apie partizanus kalbėjo Kęstutis Lukša.

Po filmo peržiūros, muziejuje buvo pristatyta Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus paroda „Laikom frontą!”. Parodą pristačiusi šio muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė kėlė klausimą: kaip išlikti žmogumi toje niekinimo, nužmoginimo aplinkoje, kurioje gyveno A. Lukša, patyręs kovas, kankinimus ir tremtį. Frazę „Laikom frontą!” mėgo A. Lukša, drąsindamas savo bendražygius, į Lietuvą sugrįžusius tremtinius, kurie tapo jo komanda, jis iki pat mirties laikėsi įsipareigojimų savo kraštui, siekė Nepriklausomybės ir po jos nuveikė daug prasmingų darbų. „Laikykime frontą ir dabar, pasirinkime teisingai“ – sakė Ramunė Driaučiūnaitė.

Paroda „Laikom frontą!” Marijampolės krašto muziejuje (Vytauto g. 29) veiks iki kovo 15 d. Paroda papildyta originaliais eksponatais iš Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkinių.