Leidinio-katalogo „Lietuvių tremtinių ir politinių kalinių siuviniai bei nėriniai Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkiniuose“ pristatymas


Birželio 18 d. 16 val. kviečiame į leidinio – katalogo „Lietuvių tremtinių ir politinių kalinių siuviniai bei nėriniai Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkiniuose“ pristatymą.

Lietuvės tremtinės, atsidūrusios Sibiro platybėse, nuolat kovojo dėl išgyvenimo. Kad išmaitintų savo vaikus bei senus tėvus, naktimis, po sunkaus darbo, jos siuvo ir mezgė, o rankdarbius iškeisdavo į duoną.

Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkiniuose saugoma virš 370 lietuvių moterų tremtinių ir politinių kalinių dirbinių: staltiesėlių, takelių, nosinių, apykaklių, pagalvėlių užvalkalų, piniginių, šukinių, maišelių laiškams laikyti ir t.t.

Šį rinkinį galime pavadinti „lobiu“. Siuvinių yra išlikę labai nedaug, nes kalėjime ar lageryje buvo griežtai draudžiama turėti adatą, siūlų ar bet kokį metalinį daiktą, kalinės buvo nuolat sekamos, rankdarbiai atimami kratų metu. Nepaisant griežtų draudimų, tremtinės siuviniuose dažnai pasitelkdavo valstybinę ir tautinę simboliką. Daugybė rankdarbių tremtyje buvo iškeista į duonos ar sviesto gabalėlį ir padėjo išgyventi.

Prieš trejus metus surengta muziejaus paroda „Rankdarbiai kurie atnešė duonos“ sulaukė didžiulio visuomenės susidomėjimo. Po jos kilo idėja išleisti visų muziejaus rinkiniuose saugomų rankdarbių katalogą. Sukatalogizuota medžiaga atveria visas galimybes: domėtis, tyrinėti, atkurti, prikelti eksponatą naujam gyvenimui. Leidinyje pateiktos dirbinių fotografijos, moksliniai aprašai, puošybos elementų aprašai, identifikuotos autorių pavardės, tremties bei įkalinimo vietos.

Leidinį pristatys sudarytoja vyr. muziejininkė Dalė Naujalienė, tekstilės konsultantė Asta Vandytė bei Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė. Renginį ves Valė Klesevičienė. Tremtinių dainas renginio metu atliks Marijampolės kultūros centro tremtinių choras „Godos“. Vadovė Laima Venclovienė.

Renginys vyks Marijampolės krašto muziejuje (Vytauto g. 29, Marijampolė).
Projektą finansavo Marijampolės savivaldybė.