„Jotvingių eldoradas”

2022 m. rugsėjo 15 d. muziejuje pristatyta bene gausiausia iki šiol surinkta jotvingių-sūduvių paveldą liudijanti archeologijos kolekcija!

Krukuveko kapinynas Lenkijoje, kuriame iškasta kolekcija – svarbus epochos radinys. Įdomu, jog kapinynas rastas bendradarbiaujant su „juodaisiais archeologais“, kurie, pabūgę bausmės už prekybą archeologiniais dirbiniais ir nelegaliais ginklais, sutiko atskleisti informaciją apie radinių vietas. Taip pavyko aptikti gausybę neįkainojamų vertybių, kurias galite išvysti parodoje.

Atidarymo metu išgirdome netikėtų istorijų apie eksponatus. Štai, paaiškėjo, jog, regis, paprasti metalo rutuliukai iš tiesų yra skambantys žvangučiai, nešioti ant ritualinių drabužių ir kai kurie iš jų skleidžia specifinį ultragarsą, negirdimą žmogaus ausiai. Ne ką mažiau stebina tūkstančiai molinių šukių, rastų kapavietėje, kurios liudija apie tradiciją lankyti mirusiųjų kapus ir aukoti jiems maistą bei gėrimus, sudaužant molinius indus. Visgi, dauguma radinių – tai įkapės, liudijančios apie tikėjimą pomirtiniu gyvenimu, tad apžiūrėdami radinius, galime sužinoti, ką, tikėta, jog mirusieji ir toliau naudos anapusiniame pasaulyje. Šias ir daugybę kitų istorijų atidarymo metu papasakojo parodos kuratorius, archeologas Jerzy Siemaszko.

Paroda atskleidė, kokia turtinga buvo mūsų protėvių kultūra, liudijo apie išnykusias tradicijas, papročius bei prekybos ryšius. Tikimasi, kad ateityje, vykdant tolesnius kasinėjimus, bus sužinoma vis daugiau.

Paroda veikė iki lapkričio 15 dienos Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus galerijoje „Saulėratis”.

Parodos rengėjas: Suvalkų apygardos muziejus. Finansavo Marijampolės savivaldybė.

eldooo-1d18545964d7d88747857a379d21356f.jpg